W dobie wysokich stóp procentowych, co za tym idzie niskiej zdolności kredytowej, mało kogo stać na kredyt. Spowodowało to zatrzymanie sprzedaży nowych mieszkań. Osoby, których nie stać na finansowanie ze strony banku coraz częściej decydują się na wynajem. Dlatego właśnie wynajem długoterminowy staje się atrakcyjnym źródłem dochodu w miesięcznym budżecie. Wiele osób zastanawia się nad zakupem nieruchomości inwestycyjnej  lub ma mieszkanie na wynajem jednak z wielu przyczyn boi się go wynajmować. Dlaczego? O co najczęściej obawiają się właściciele?

– strach o dewastację nieruchomości,
– czy lokator będzie płacił w terminie,
– strach o braku możliwość eksmisji lokatora,
– nieznajomość prawa i przepisów
– słabe rozeznanie rynkowe
– brak czasu. 

Wiele z nich wynajmuje swoje lokale z mniejszymi lub większymi sukcesami. Każdy z nas zna przecież kogoś kto nie skończył doktoratu z zakresu rynku nieruchomości i nie korzysta z pomocy profesjonalistów. W takim przypadku mamy do czynienia z loterią i wiele zależy od tego na jakiego najemcę trafimy. Stąd biorą się takie historie jak nieterminowe płatności, problemy związane z niedopowiedzeniami w umowie oraz dewastacje lokali. Czasami pozornie mało istotna usterka, która jest nie zgłaszana przez najemcę może przerodzić się w szkody szacowane na kilkanaście tysięcy złotych. Niektórzy jako jedyne źródło dochodu posiadają nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem, które zapewniają im finansowanie. Takie osoby najczęściej zajmują się nieruchomościami zawodowo dlatego problemy i myśli z którymi boryka się laik są już dawno przepracowane i opatentowane przez zawodowców. 

Jednak każdy z nas może zacząć zarabiać na swojej nieruchomości. Nie trzeba należeć do uprzywilejowanej grupy. Natomiast, żeby zmaksymalizować zysk i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz dodatkowych kosztów, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Szczególnie jeżeli nie miało się styczności z najmem.

Przecież wynajęcie mieszkania wydaje się prostym procesem. Wystarczy jedynie wyremontować lub urządzić nieruchomość, wykonać zdjęcia i dodać ogłoszenie na jeden z popularnych serwisów. Jednak na tym sprawa się nie kończy. Czekają nas jeszcze prezentacje, podpisanie i sporządzenie umowy, sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego a na końcu wydanie nieruchomości. I tutaj też mogą, ale nie muszą zacząć się schody. W optymistycznej wersji znajdujemy najemcę, który nie sprawia problemów i płaci w terminie. Jeżeli mamy mniej szczęścia, możemy nabawić się jedynie stresu i uwikłać się w nieprzyjemne sytuacje. Dodatkowo pojawia się pytanie “Jak odpowiednio wycenić nieruchomość? Jak zabezpieczyć nierzadko nowe wyposażenie lokalu przed zniszczeniem? Jak nie dołożyć sobie problemów i nie pozwolić na zadłużenie mieszkania?” Nie będąc profesjonalistą trudno jest zadbać o wszystko, przecież doba ma tylko 24 godziny. Dlatego coraz częściej właściciele decydują się na skorzystanie z usług firm zarządzających.

Czym zajmuje się firma zarządzająca najmem?Zarządzanie najmem to bardzo prosty proces. Polega na podpisaniu między wynajmującym (właścicielem), a firmą zarządzającą umowy obejmującej świadczenie usług związanych z zarządzaniem nieruchomością. Od tego momentu właściciel powierza swoją nieruchomość firmie, która odpowiedzialna jest za opiekę nad mieszkaniem, monitorowanie płatności, poszukiwanie najemców oraz ewentualne prace remontowe zlecone przez właściciela.


Wybierając taką usługę mamy pewność, że procedura przekazania nieruchomości zostanie przeprowadzona w sposób profesjonalny, z dbałością o to aby wynajmujący zmaksymalizował swoje przychody z najmu i nie martwił się o to czy najemca będzie płacił w terminie.

Firma taka jak ORO INVESTMENT bierze pod opiekę od wynajmującego mieszkanie, obsługuje cały proces najmu a następnie nadzoruje jego przebieg. Dodatkowo weryfikuje najemców, reprezentuje właściciela przed organami administracyjnymi oraz dostawcami usług oraz rozlicza wszelkie płatności. Warto wspomnieć, że ORO INVESTMENT to nie tylko firma zarządzająca. Zajmujemy się rewitalizacją tkanki miejskiej Górnego Śląska, prowadzimy działania deweloperskie i dopiero zarządzamy wynajmem krótko i długoterminowym. Oznacza to, że jesteśmy zaangażowani w proces od początku do końca. Z tego względu stworzyliśmy odpowiednią siatkę kontaktów oraz współpracujemy z wieloma podwykonawcami z zakresu budownictwa. Mamy również swoje zaplecze prawne. Dlatego klient, który podejmuje z nami współpracę może liczyć na kompleksową obsługę.

Wszystko może odbywać się bez twojego udziału, zarządcy rozliczają wszelkie płatności za Ciebie, łącznie z podatkami. Dzięki temu taka inwestycja jest całkowicie pasywnym źródłem dochodu. Pamiętaj, że ta usługa nie przypomina działań agentów nieruchomości. Owi agenci rozliczają się prowizyjnie od każdej transakcji przekazania nieruchomości pod wynajem. Firmy zarządzające działają długoterminowo. W naszym przypadku zawieramy umowę z klientem na rok. Przez ten czas opiekujemy sie twoim lokalem zapewniając ciągłość najmu, oraz reagując w sytuacjach kryzysowych. Za nasza opiekę pobieramy 10% lub 14% od czynszu netto czyli czynszu odstępnego.

Dlaczego warto zlecić zarządzanie najmem firmie zewnętrznej?

Oszczędność czasu

Czas w obecnym świecie to jedna z najcenniejszych walut. Nikt nie zwróci nam zainwestowanych godzin. Dlatego jeżeli doba jest dla ciebie za krótka, warto rozważyć powierzenie najmu profesjonalnej firmie. Niezależnie czy posiadasz jedna czy kilka nieruchomości. A jeżeli jesteś laikiem to zdecydowanie powinieneś rozważyć tę opcję. Masz wtedy pewność, że doświadczony zarządca przygotowuje nieruchomość do wynajmu, obsłuży klientów i przeprowadzi prezentację, sporządzi profesjonalne umowy najmu i wyda nieruchomość dbając o prawidłowy przebieg tej czynności. A po podpisaniu umowy uwalnia Cię od konieczności kontaktowania się z najemcami, dostawcami mediów, administracją oraz innymi organami.

Bezpieczeństwo

Kolejnym plusem jest zminimalizowanie ryzyka związanego z najmem. Firmy zajmujące się zarządzaniem mają wypracowane sposoby na to aby zweryfikować dla Ciebie potencjalnego najemcę, tak aby w przyszłości nie sprawiał problemów z płatnościami. Dodatkowo możesz być pewny, że umowa wraz z protokołem zdawczo odbiorczym będą sporządzone w taki sposób aby chronić wynajmującego, czyli Ciebie. ORO INVESTMENT oferuje dodatkowo pomoc prawną obejmującą reprezentowanie wynajmującego w przypadku problemów powstałych podczas najmu.

Spokój ducha

Co to właściwie oznacza? Tak jak cenny jest Twój czas, tak cenny jest Twój spokój. Spotkania i kontakty z najemcami mogą, ale nie zawsze muszą należeć do przyjemnych. Szczególnie jeśli pojawiają się problemy związane na przykład z usterkami w lokalu, nie wspominając o zaległościach. Dlatego decydując się na powierzenie Twojej nieruchomości w opiekę firmie minimalizujesz lub całkowicie wykluczyć konieczność kontaktów z najemcą. Twoje problemy stają się naszymi problemami. 

Opieka nad mieszkaniem

Jeżeli nie lubisz wspomnianych spotkań z najemcami, nie masz czasu lub zwyczajnie twoja nieruchomość znajduje się poza miejscem twojego przebywania np. w innym mieście. Możesz mieć pewność, że po wynajęciu lokalu, będziesz mógł liczyć na jednego z naszych zarządców, który będzie doglądał stanu mieszkania oraz reagował w sytuacjach kryzysowych.

Nadzór nad rozliczeniami i płatnościami

Nie każdy jest urodzonym księgowym. Z kolei inni nie mają na to czasu. A najem wiąże się z papierkową robotą. Jeżeli już oddałeś nieruchomości w zarządzanie, możesz być pewny, że wszystkie płatności będą przychodzić na czas. Nawet więcej będziesz uwolniony od konieczności rozliczania mediów a nawet sprawozdania rocznego. Jednocześnie firma prowadzi archiwum dokumentacji związanej z lokalem.

Opłacalność

Najlepszym argumentem jest oczywiście cena. Zestawiając  firmy zajmujące się zarządzaniem a biura pośrednictwa, oferta tych drugich nie jest aż tak atrakcyjna. Dlaczego? W przypadku pośredniczenia w najmie płacimy pośrednikowi równowartość jednego czynszu i nie mamy pewności czy najemca nie zrezygnuje z lokalu przed upływem końca umowy. Dodatkowo nie możemy liczyć, że ktoś zaopiekuje się mieszkaniem i wyręczy nas w przypadku awarii lub ewentualnych problemów z najemcami. Decydując się na ofertę zarządzania, mamy zapewnione wszystkie powyższe kwestie. A roczna obsługa kosztuje nas praktycznie tyle co jednorazowe usługi pośrednictwa.